Emocije na zabavi

Zamisli sebe na zabavi. Tu se nalazi ona osoba koja je zadužena za atmosferu, netko tko je zadužen za ponudu pića i hrane, netko tko dočekuje goste, pokazuje gdje se što nalazi i upoznaje ekipu, tu se nalazi i onaj koji je sramežljiv i neugodno mu je biti na zabavi ali je ipak došao itd.

E sad zamisli da su te osobe tvoje emocije. Svaka od njih se drugačije ponaša u ”društvu” i svaka ima svoju ulogu i svoju zadaću. S nekima ćeš biti u boljem odnosu, kao što je slučaj i na zabavi, s nekima ćeš biti na Vi. No ono što je važno je da daš priliku svima i da sve saslušaš, jer jedino tako ćeš moći shvatiti koja je svrha sad ove zabave i zašto smo svi tu.

Zato pitanje tebi:

Što prvo pomisliš kada se spomene pojam ’emocije’? Koliko emocija ti osjećaš? Koliko ih možeš imenovati? Koliko si dopuštaš osjećati ih na ljestvici od 1-10?

Ponekad, jednako kao i u društvu, neke od emocija koje se pojavljuju malo više zanemarujemo i guramo u pozadinu jer nam se ne sviđa način na koji se ona javlja.

Treba imati na umu  da svaka emocija ima svoju ulogu i svaka nam govori nešto.

Jesmo li spremni čuti?

Anksioznost: Gost koji mijenja atmosferu

Uzmimo za primjer anksioznost kao emociju koja je danas zaista prožela naše društvo i skoro pa i nema osobe koja se bar jednom nije osjetila anksiozno. Ova emocija se najčešće  javlja u području trbuha i prsa (napetost, kratkoća daha, nemogućnost udisaja, grč, pritisak u prsima i trbuhu, mučnina), ponekad djeluje i na ramena i glavu (ukočenost, glavobolja, pulsiranje).

Anksioznost kao emocija nije nužno negativna. Ona se javlja i kada imamo težak ispit ili razgovor za posao ispred nas, kada se selimo, kada započinjemo novo poglavlje života kao što je rođenje djeteta ili brak. Ono kada postaje neugodna i neprimjerena je kada se javlja u situacijama koje su do sada bile zabavne, relaksirajuće i zanimljive, u situacijama u kojima smo do sada uživali ili ih radili bez nekog emocionalnog naboja.

To je znak da je anksioznost preuzela zabavu i da bi se trebao javiti netko tko će joj reći da se primjerenije ponaša.

 U takvim situacijama je važno pozabaviti se njom.

Kada se ona pojavi, možeš li pratiti u kojim je to točno situacijama, s kojim osobama se najčešće javlja i kojeg je intenziteta, možeš li pratiti misli koje se javljaju kada ju osjetiš? Znaš li prepoznati kako se ona uopće manifestira u tijelu?

Razumijevanje emocionalnih signala

Praćenje određene emocije nam može puno toga reći o tome kako da je se i riješimo, kako da ju utišamo, kako da čujemo što nam ona govori da bi mogli adekvatno reagirati.

Kada osjetimo bilo kakve fizičke znakove da se određena emocija javila dobro je pratiti koje su to situacije kada se javlja, što tada mislim o sebi i o svijetu oko mene, imam li osjećaj sigurnosti u toj situaciji, bojim li se nečega i ako da što bi to moglo biti, kako obično reagiram da se smirim i je li to djelotvorno, što bih mogla drugačije, što mi je novo u toj situaciji, što mi uopće emocija govori?

Emocije kao pokretači promjene

Važno je povezati se sa svojim emocijama jer jedino tako dolazi do promjene. Promjena samo na racionalnom nivou nije prava promjena, i dalje će nam se javljati isti simptomi i tijelo će nam reagirati.

Često od klijenata čujem rečenicu: točno znam racionalno što bih trebala i kako neke moje postupke objasniti ali jednostavno emocionalno još to ne mogu prihvatiti.

Zato, prati svoje tijelo, preispituj emocije koje osjećaš, upoznaj se s njima. Emocije nisu strašne, one nam pokazuju na što reagiramo i što treba mijenjati.

 

Više o pojedinim emocijama imaš na mom instagram profilu.